Okrugli sto – Upotreba informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji
February 18th, 2007 by Rodoljub
U Privrednoj komori Srbije u petak 2. februara 2007. godine održana je tribina o upotrebi IKT u Srbiji. Organizator skupa je bilo Društvo za informatiku Srbije. Uvodno izlaganje je imao direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović. On je predstavio istraživanje Zavoda za 2006. godinu. Istraživanje je sprovedeno po metodologiji EUROSTAT-a (detalje možete pogledati u ovom dokumentu). Posle Vukmirovićevog izlaganja usledilo je izlaganje direktora IDC kancelarije za Srbiju Milovana Matijevića. Gospodin Matijević je izneo podatke IDC istraživanja o kojima sam već pisao ranije. Potom je usledilo izlaganje gospodina Spire Matića iz firme SDDITG o RFID tehnologijima. Izlaganje je bilo van svakog konteksta i nije imalo nikakvu vezu sa temama o kojima se raspravljalo na tribini. Uopšte mi nije jasno zašto je organizator jedno ovakvo izlaganje uvrstio u ovakav skup.
Posle uvodničara diskusiju je otvorio voditelj skupa gospodin Nikola Marković, predsednik Društva za informatiku Srbije. Gospodin Marković je izneo porazne činjenice da samo četvrtina naše populacije živi u informacionom društvu, da je veći deo našeg društva socijalno limitiran i da će teško biti većeg rasta i razvoja dok ne poraste standard građana. Buru je prvo izazvao Sima Ivaneža iz Internet provajdera YUBC.net, koji je za loše stanje direkto optužio Telekom, da bi posle njega i Vladan Aleksić iz SBB-a zapitao da li je istraživanje Republičkog zavoda bilo tendenciozno jer su u istraživanju izostavljeni Kablovski dobavljači Interneta. Na “crtu” mu je izašao direktor Zavoda i izneo konstataciju sa početka svog izlaganja da je istraživanje rađeno prema EUROSTAT-ovoj metodologiji i da oni kao Zavod nisu mogli da menjaju upitnike jer ne bi bili uporedivi sa ostalim evropskim zemljama koje su radile isto istraživanje.
Skupu su prisustvovali visoki funkcioneri Ministarstava za kapitalne investicije i Ministarstva za nauku i zaštitu životne sredine. Većina diskutanata uputila je reči kritike prema predstavnicima vlade i njihovom (ne)radu u ovoj oblasti.
Bilo bi interesantno videti koliko je od te 1/4 informatickog drustva onih koji imaju high bandwith pristup Internetu (ADSL, wireless, kabl, optika, itd.) -manje od 5%?
Trenutno stanje, zakoni i bliza istorija u oblasti digitalnih komunikacija kod nas, kao i pokazatelji penetracije interneta u blizem i daljem okruzenju, pokazuju da nije rec o nedostatku vizije i strategije vec mozda i o namernom i ciljanom gusenju iste.
Ako se pogleda graf br 2 (Tip internet konekcije u domaćinstvima) u dokumentu Zavoda za statistiku Srbije, može se uočiti da 85% ostvaruje modemsku/ISDN vezu i ako se prihvati prigovor predstavnika SBB-a da se u tih 85% krije i kablovska konekciji ispada da od ukupnog broja internet korisnika 3 do 5% ima bolju vezu od modemske.
Detaljno sam proučio publikaciju koja je dostupna na sajtu Republičkog zavoda za statistiku (hvala rodoljube na linku).
Evidentno je da se kod nas sprovodi politika “status quo” u oblasti informacionih tehnologija. Kakve će to dalekosežne posledice imati na naše drustvo tek će mo videti.
Mislim da su posledice već vidljive. Neki moj zaključak posle učešća na skupovima gde su prisutni predstavnici vlade je da oni uopšte nisu svesni značaja IK tehnologija za razvoj privrede. Takođe, mislim i da nisu dovoljno edukovani za ovu oblast.